4 snadné kroky ve Photoshopu

4 snadné kroky ve Photoshopu

Přestože nejsem typ, který by rád trávil čas nad úpravami fotek, považuji tuto část za nezbytnou. Obdivuji fotografy, kteří dokáží ve photoeditorech kouzlit natolik, že ze dvou různých fotek vytvoří fotku úplně novou. Není to ovšem nic, co bych chtěla umět. Stále si stojím za názorem, že pokud je fotka dobrá, neměla by potřebovat přílišné úpravy.

Doporučuji, rozklikněte si fotografiie v novém okně, ať vidíte skutečný  rozdíl.

Před úpravami

C kontrast

Stává se mi, že čím déle fotku upravuji, tím méně přirozeně na mě působí. Tomuhle pocitu se chci vyhnout i přesto, že úpravy, které provádím jsou pouze minimální.  Navíc raději fotím, než trávím čas u počítače. A přestože je to věc subjektivní, nejraději obdivuji fotky přirozené.

Jaké úpravy tedy považuji za důležité?

Úpravy, které ukazuji na následující fotografii se můžet naučit také v kurzu Josefa Cvrčka, kde jsou první tři díly zdarma, další placené, a vše je online. Já jsem si pustila tři díly zdarma a myslím, že je to výborný základ úpravy grafiky pro každého fotografa. Doporučuji předeším provádět úpravy vždy v nových vrstvách. To vám umožní snadnější vracení se k původní podobě snímku.


1. Retuš nedostatků, odstranění nechtěných objektů ve fotografii

Vždycky se snažíme portréty vyfotit, jak nejlépe můžeme. Především k cíli, aby se objekt líbil sám sobě. Lidské nedostatky jsou přirozené. Mohou to být kruhy pod očima, pupínky a nebo fotografovo nevšimnutí si, že v pozadí je sloup, který se nám na fotografii nelíbí. Retušování nerada přeháním, fotka na mě poté působí nepřirozeně. Můžete však využít prolínání jednotlivých vrstev k požadovanému výsledku.

A retuš

2. Úprava barev (LAB režim)

Tuhle funkci jsem si velmi oblíbila. Můžete díky ní nechat vyniknout určité barvy, trošku je přibarvit a nebo opravit špatné vyvážení bílé. Popř. fotografii upravit do teplejších či studenějších barevných tónů.

B barvy

3. Úprava kontrastu

Kontrast můžete upravovat v režimu LAB nebo RGB pomocí S – křivky, kde si nastavujete požadovanou změnu stínů a světel a můžete tak dosáhnout vámi chtěných kontrastů.

C kontrast

4. Převedení do jiných barevných režimů

Pro zachování kvality fotografie doporučuji i zde využít práci s vrstvami. Můžete si určit, jaký barevný odstín se vám zamlouvá nejlépe a také propouštět barvy z vrstvy základní. Následně je ještě vhodné poupravit znovu kontrastní křivku, tak aby pro vás fotografie působila co nejlepším dojmem. V černobílé fotografii se mi většinou líbí zcela jiné kontrasty než u fotografie barevné.

D bw finish

Moje vlastní zkušenosti

Podotýkám, že jsem neprošla žádným editačním kurzem a jsem stále jen samouk. Zároveň je nutno říci, že každá fotografie potřebuje jiné zásahy. Někdy je jich méně, někdy více. K úpravě fotografií využívám nejčastěji Photoshop. Občas pracuji také se Zonerem (kurzy v Zoneru zdarma a online najdete zde).

K oboum programům můžete najít spoustu tutoriálů a návodů online, které jsou zdarma – využijte také YouTube, je to výborný zdroj pro samouky 🙂