Jaký foťák je nejlepší na cestování?

Jaký foťák je nejlepší na cestování?

Občas přede mnou přistane otázka, jaký foťák koupit na cestování? Odpovědět je těžší, než bych si pomyslela… Nejsem kdovíjak technický tip, ale vysvětlovat tolik pro a proti, které mě občas napadnou není vůbec snadné. Vzhledem k tomu, že všude kolem sebe na cestách potkávám spoustu lidí, kteří mají opravdu dobrou zrcadlovku a o focení se vlastně nezajímají, občas se ptám…Proč? A občas se ptám proč tu zrcadlovku mám i sama sebe… 😉

Univerzální řešení pro každého a pro každou situaci prostě není… Často je potřeba něco obětovat, ale tak je to při výběru čehokoliv. Je spoustu možností a i když se je v tomto článku snažím trochu osvětlit z mého pohledu, odpověď na to, jaký foťák je nejlepší na cestování, zde rozhodně nenajdete…

Jaký foťák na cesty

Jaký foťák si pořídit na cestování?

Každý chceme mít z cestování co nejhezčí fotky. Je jasné, že to jsou jedinečné momenty, které prostě chceme zachytit. A tak si často před cestou můžete lámat hlavu tím, jestli si koupit nový foťák – samozřejmě co nejlepší možný za co nejlepší/nejnižší cenu.

3 otázky ke správnému rozhodnutí

Otázky, které byste si při rozhodování o nejlepším fotoaparátu na cestování měli položit jsou:

 1. Na co foťák chci?
 2. Co chci fotit?
 3. Co budu dělat s fotkama dál?

Pokud přece jen chcete mít po ruce foťák, pak je tu řada faktů, které je dobré vzít v úvahu. Chcete mít fotky pouze jako vzpomínku na vaší cestu? Budete s nimi dále pracovat? Chcete fotky tisknout nebo dále publikovat?

Z hlediska cestování hraje významnou roli velikost, váha, odolnost a také výsledná kvalita fotek. 

Zrcadlovka (DSLR)

Zrcadlovka je považována za záruku dobrých fotek, ale pozor řada bezzrcadlovek už některé klasické zrcadlovky dokonce i předčí. Pokud chcete tu zaručenou kvalitu fotek, je potřeba počítat také s podstatně vyšší investicí do výbavy.

Než kupovat levnou zrcadlovku se setovým objektivem, raději mrkněte o kategorie níže. A také, proč mít zrcadlovku, když nevyužijete její funkce a budete fotit na automatický režim?

Zrcadlovka znamená více peněz, větší váha, větší rozměry

Je třeba počítat s tím, že budete muset obětovat nejen větší investici, větší místo v batohu na foto výbavu a počítejte s tím, že taková výbava není nejlehčí. To všechno se vám rozhodně vyplatí, pokud opravdu FOTÍTE a chcete perfektní kvalitu fotek.

Zároveň je třeba podotknout, že zrcadlovka je podstatně nápadnější než jiné foťáky a tak často přitahuje více pozornosti a je třeba v některých místech být obezřetnější.

Řekla bych, že zrcadlovky bývají odolnější, baterka vydrží většinou opravdu dlouho, jsou rychlé a umožňují více možností v kreativitě i v ve špatných světelných podmínkách.

Pokud chcete koupit zrcadlovku, je dobré znát pojmy jako je ISO, clona a čas.

Cestovatelská fotografie

Pozor na levné zrcadlovky se setovým objektivem

S levnou zrcadlovkou a setovým objektivem ale zas tak moc nezmůžete. Ačkoliv se setový objektiv může zdát univerzální, zdaleka to není pravda. Tyto objektivy často ubírají na kvalitě fotografie a z mé zkušenosti nemají až tak hezkou kresbu. Z jiných fotoaparátů tak můžete dostat mnohem více než z této kombinace. Může to být ale jen subjektivní názor. Nejraději fotím s pevnými skly (tedy s objektivy, které nemají zoom). Jediný zoom jste pak vy sami.

Jaké objektivy pořídit?

Za univerzální považuji raději více pevných objektivů, než jeden obří s vysokým rozpětím ohniskových vzdáleností – takové kvalitní objektivy bývají nejen velké, ale také drahé. Nejraději během cest vozím a fotím na světelný objektiv s ohniskem 50 mm (např. f 1.8) – ten je skvělý na portréty a pak objektiv širokoúhlejší např. 18 mm, který využijete díky širokému záběru především na krajinky a nějaké street fotky. Samozřejmě opět je to také o obětování něčeho pro něco jiného…

Čemu věnovat pozornost při výběru zrcadlovky?

 • Velikosti, hmotnosti, materiálu, odolnosti
 • Čip fotoaparátu (např. Full frame, APS-C,…) Vzhledem k čipu fotoaparátu je poté třeba přepočítávat ohniskovou vzdálenost objektivů.
 • Aby se vám foťák dobře držel – nebyl příliš velký (např. pro holky velké zrcadlovky), ani příliš malý a bylo obtížné se orientovat v čudlíkách.
 • Maximální možné hranici ISO a kvalitě obrazu za špatných světelných podmínek
 • Rychlosti sekvenčního snímání
 • Počtu ostřících bodů
 • Možnosti výběru objektivů

Bezzrcadlovka (Mirrorless)

Bezzrcadlovky mi přijdou jako zlatá střední cesta. A nejednou mě ta myšlenka napadla, když funím se zrcadlovkou do kopce nebo mi přijde, že se mi prostě nikam nemůže vejít. Možná, kdybych se rozhodovala znovu a bylo by tolik možností, volba by padla právě sem. Bezzrcadlovky jsou totiž takové kompaktní foťáky s možností výměnných objektivů a obdobnými funkcemi jako mají zrcadlovky s neméně kvalitními výsledky. Nicméně s těmito strojky nemám osobní zkušenost.

Bezzrcadlovky už se dnes kvalitou i velikostí čipu vyrovnají zrcadlovkám a v některých cenových hladinách jejich kvalitu také předčí. Mohou vám ušetřit nejen peníze, ale také místo a váhu v batohu a to zní dost lákavě. 🙂

Kompakt

Co je u kompaktů nej, je jednoznačně cena a velikost. Pokud chcete fotit jen tak pro radost, může kompakt být ta pravá volba pro vás. Možností už je spoustu.

Takový kompakt se vám často vleze i do náprsní kapsy, nejste s ním téměř nápadní a ještě ho vezmete s sebou bez problémů opravdu kamkoliv, protože vás to na váze nestojí o nic víc. Stojí vás to samozřejmě na obrazové kvalitě výsledku, ale pokud neplánujete velkoformátové tisky, měl by i kompakt být dostačující – i v těch nižších cenových kategoriích. Poraďte se ale s odborníkem.

Kompaktní foťáky ale mohou být perfektním startem k focení. Najdou se totiž i takové, které umožňují manuální nastavení a můžete se tak učit, jak vlastně jednotlivé parametry fungují. Přesně takhle jsem se začínala fotoučit já.

Zde se vyplatí dát pozor na velikost čipu, světelnost objektivu, rychlost ostření, jaký rozsah zoomu požadujete a odolnost foťáku.

cestování a focení

A co takhle fotit na telefon?

Proč ne?! Troufám si říct, že není snad žádný fotograf, který by nefotil i na telefon. Ano, je to prostě ten nejvíce dostupný strojek, který máme u sebe všichni vcelku pořád, asi bez výjimky.

A chytré telefony v dnešní době už mají neuvěřitelnou kvalitu i fotek, nedávno jsem se dokonce dozvěděla, že některé už umí fotit i do formátu RAW. Někteří fotografové dokonce na telefonech kouzlí neuvěřitelné práce. Takže ano, rozhodně se není za co stydět, pokud se rozhodnete, že kvalita fotek z telefonu je pro vás dostačující.

Foťák na cestování


Pokud už jste si vybrali ten správný strojek, pak může přijít na řadu otázka, jak vybrat paměťovou kartu?

Jak vybrat paměťovou kartu

Na trhu je nepřeberné množství paměťových karet. Liší se typem, kapacitou a navíc také rychlostí. U kapacity předpokládám, že je to jednoduchá matematika. Pokud fotíte do RAWu, pak vyfotíte na jednu kartu méně fotek, než kdybyste fotili do JPEGu.

Mějte víc paměťových karet

Jsem zastáncem toho, že je lepší mít více menších karet nežli jednu velkou. A to především z důvodu, že by se s kartou něco stalo. Pokud nemáte zálohu, je lepší ztratit menší část fotek z vašeho cestování.

Na rychlosti paměťové karty záleží

Na trhu je řada karet – liší se nejen značkou a cenou, ale také rychlostí. Právě rychlost je důležitým parametrem, který nehraje roli pouze u stahování fotek do počítače, ale také u focení a samozřejmě se odráží i na ceně.

Rychlost karty má 2 označení – dle prvního se karty dělí do tzv. tříd a označuje minimální rychlost zápisu i čtení. Je to číslice v kroužku a nejvyšší možná hodnota je 10. Ještě rychlejší karty jsou označovány jako UHS-I. Tímto se značí jakási minimální garantovaná rychlost – ta se ale může lišit u jednotlivých výrobců.

Takže osobně se raději řídím výraznějším rychlostním parametrem X MB/s, kterou je lepší brát s rezervou.

Také rychlost karty v MB/s se dá snadno odvodit matematicky.

 • Pokud natáčíte Full HD video a 1 minuta má 450 MB, pak potřebujete kartu s minimální rychlostí 7,5 MB/s.
 • Pokud fotíte do JPEGu a váš foťák je schopný během sekvenčního snímání vytvořit 6 snímků za sekundu, přičemž 1 fotka má cca 6 MB, pak potřebujete kartu s minimální rychlostí 36 MB/s.
 • Pokud fotíte do RAWu, protože velikost souboru je např. 30 MB, při stejné rychlosti snímání – tedy 6 snímků za sekundu, byste potřebovali ale kartu s minimální rychlostí 180 MB/s. Taková karta zatím neexistuje, a zde se využívá tzv. mezipaměť foťáků, neboli buffer. Odtud jsou fotky poté zapisovány na kartu. Pokud je buffer naplněn, způsobí to zpomalení snímání nebo nemusíte být schopni také fotit, dokud se paměť neuvolní. V takovém případě hraje rychlost karty opravdu roli.

Při výběru paměťové karty je tedy třeba brát ohled na následující kritéria.

Zda se tímto parametrem má smysl hloubš zabývat? Pokud fotíte na běžný kompakt a nepředpokládáte, že byste zkoušeli sekvenční či rychlejší snímání, na rychlosti karty pro vás až tak nesejde. Kupovat rychlou kartu by byly zbytečně vyhozené peníze.

Co chcete fotit a jak? Pokud plánujete fotit sekvenčním snímáním (více fotek na jedno zmáčknutí spouště). Hodí se např. při focení sportu, rychlých momentů – pak potřebujete kartu s opravdu vysokou rychlostí.

Do jakého formátu chcete fotit? Pokud se chystáte fotit do formátu RAW různou dokumentaci, pak potřebujete vysokou rychlost karty.

Chystáte se fotit Full HD video? Neměli byste potřebovat až tak rychlou kartu.

Pokud fotíte do RAWu, fotky mají větší velikost v MB a tudíž se ukládají déle nejen do mezipaměti foťáku, ale také na kartu. Pokud tedy fotíte nějakou fotoreportáž nebo sekvenční snímání, je dobré investovat do paměťových karet a jejich rychlosti více peněz.

Fotografie zálohujte

Ať už cestujete s jakýmkoliv foto-zařízením, doporučuji fotky zálohovat – klidně na dvě místa, protože nikdy nevíte, co se může přihodit. A já takhle třeba svou blbostí přišla o fotky z Amazonie (blogový článek S batohem skrz Ekvádor až domů).

Možností už je v dnešní době spousta, a protože technologie jde neustále dopředu, bude jich přibývat. Takže pokud se rozmýšlíte o investici do foťáku, vyrazte do specializované prodejny např. Fotoškoda a Megapixel, kde vám rádi s výběrem foťáku na míru poradí.

Musíte mít foťák? Nestačí vám chytrý telefon?

Pokud máte chytrý telefon, možná vám pro zachycení vašich cestovatelských zážitků a uchování vzpomínek může stačit právě toto médium. Přece jen telefon nikdy nejste líní vzít s sebou a máte ho, troufám si říct vždy po ruce…A to je sakra výhoda!