Noc Ohňů v Ekocentrum Loutí


Místo, které propojuje lidi s přírodou.


Znáte ten pocit, kdy vám přijde, že jste ve správný čas na správném místě? Tak přesně takový jsem měla, když jsem se ocitla v Ekocentru Loutí. Úkol pro mě zněl jasně, zachytit Noc Ohňů 2018, kterou pořádalo Ekocentrum Loutí ve spolupráci se Slovanským kruhem. Ten se postaral o průběh ceremonií ve znamení dávných slovanských tradic.

Když jsem vyrážela brzy ráno z Prahy, vlastně jsem si pořádně nedovedla představit, co mě v Loutí čeká. Jakmile jsem ale dorazila na místo, pohltila mě atmosféra a síla celého dne a 30. duben se tak pro mě stal symbolem něčeho úplně jiného, než je dnešní moderní “pálení čarodějnic”.

Vše začalo milým přivítáním s Honzou a Katarínou z Ekocentra Loutí, seznámením s průběhem dne a šlo se na přípravy. Uspořádat takovou akci a vše správně sesynchronizovat vážně není sranda, ale když se sejdou ti správní lidé, všechno jde.

Jak probíhal program Noci Ohňů?

Se studenty ze Slovanské školy a dalšími účastníky jsem tak mohla být součástí příprav, kdy dívky a ženy pletly a zdobily věnce pro sebe a své partnery a také jeden velký věnec na májku.

Muži mezitím připravili hranici a pro májku pokácely břízu. Víte, co vlastně symbolizuje propojení věnce a břízy a stavění Májky? Propojení muže a ženy a také vesmírných principů – vědomí a plodnosti.

Ekocentrum Loutí - fotodokumentace

Když se setmělo došlo na druhou část programu a zapálení Posvátného ohně. Zaznělo také několik ceremoniálních písní jako modliteb k našim předkům, házeli jsme bylinky do ohně s prosbami, skákali přes oheň a pak už se zpívalo a tančilo okolo ohně až do ranních hodin.

Veškeré dění v průběhu dne bylo doprovázeno společným zpěvem za doprovodu bubnů, což celé atmosféře dodávalo na síle a energii.
 


Ten jeden den a večer mi dal tak strašně moc prožitků a nových poznatků, že se tomu dá jen těžko uvěřit. Obrovské díky za to, že jsem mohla být u toho!Recent Portfolios