Pokud se chystáte do Skotska, ostrůvek na severozápadě Isle of Skye by rozhodně neměl chybět na seznamu míst, které navštívit. Osobně si dovedu představit právě zde strávit klidně 2 týdny, protože jsem se tam cítila opravdu jako v ráji.
Já si teda myslím, že ráj je tak nějak celé Skotsko. Vzhledem k tomu, co jsme viděli, když jsme projížděli od jihu k severu za výhledy i díky našemu nadšení z Edinburghu. Nicméně z našeho výletu se tím rájem stal jednoduše Isle of Skye! A to díky nějaké magické kombinaci neskutečně milých lidí a náhod, nádherné krajině a společným zážitkům.
Příroda a hory – jak málo stačí k radosti
Když jsme vyráželi do Skotska a já googlila, co vidět a dělat, strašně moc jsem chtěla někam do přírody, chodit po horách, bez kecání, že je to do kopce. A tak to taky bylo. Ano dost času jsme sice strávili v autě různými přejezdy, ale i tak jsme často zastavovali, protože ty výhledy – to se nedalo jen tak projet!
A tak děkuju Martinovi a Lukášovi za neskutečnou trpělivost. Občas totiž trvá, než si to všechno vyfotím podle představ i se všemi ovečkami a pěkně se pokochám.
Čase, zpomal občas trochu
Měli jsme plán, který mi silně připomínal naši dámskou jízdu v Rakousku s Luckou, kdy jsme náš plán asi nikdy nedodrželi a vždycky našli něco mnohem lepšího 😀 Jen tady se to trochu lišilo. Ta místa jsme samozřejmě vidět chtěli, jen můj (a googlu) časový odhad tak nějak pokulhával.
Z výletu na 2 hodiny bylo neuvěřitelně skvělých hodin 5 a z 10minutové záležitosti se staly pohádkové 2 hodiny cobydup. Měla jsem trochu podezření, že tu čas běží tak nějak rychleji.
Nicméně tak jako tak, každá hodina na tomhle ostrově stála za to!
Nástrahy na cestě z Edinburghu na Isle of Skye
Celé to časové nedorozumění začalo tak nějak už cestou z Edinburghu. Google maps sice tvrdí, že na Isle of Skye budeme za cca 6 hodin, ale už vám nepoví, jaké všechny nástrahy na vás cestou čekají. Sice vyrazíte ráno, ale pak je to zastávka sem, zastávka tam a najednou se začíná stmívat a vy tam pořád nejste.
Rozhodně ale nemá cenu spěchat, i když je to pro řidiče dost náročný (Luky, klobouk dolu ještě jednou!). Loch Lomond nebo viadukt Glen Finnan, který vás doveze až do Bradavic. Sem tam nějaký ten hrad anebo prostě krásné výhledy do okolní krajiny měnící se spolu se světlem během dne.
Občas si přijdete jako v pohádkovém lese a pak najednou jako v naprosto opuštěné a poušťovité krajině. Uvidíte tolik krásy a rozmanitosti a jediný, co vás bude trápit bude „Sakra, proč nemáme víc času?“ Tak takhle nějak jsem si občas připadala a rozhodně jsem nestačila zírat.
Kudy kolem dokola na Isle of Skye?
Na Isle of Skye se většinou dělá okruh, na kterém potkáte převážnou většinu turistických lákadel a atrakcí, které ale samozřejmě pravděpodobně budete chtít vidět. Nicméně načasování a pořadí si můžete v rámci možností vždycky zvolit sami. A tak jsme chtěli udělat to nejlepší rozhodnutí, co se načasování jednotlivých míst týče.
Poradili jsme se tedy s milou majitelkou airbnb, kde jsme strávili první noc, kdy jsou nejvíce vytížené časy pro jednotlivé lokace. To se samozřejmě těžko odhaduje, ale vzhledem k tomu, že řada turistických autobusů jezdí na Isle of Skye z pevniny Skotska, alespoň přibližný odhad vám to dá.
Protože jsme náš plánovaný první den na ostrově strávili vlastně celý na cestě a pouze se za tmy ubytovali, nezbývalo než nabrat síly a vymyslet plán. Ten přišel samozřejmě až ráno s čistou hlavou. Počasí nám přálo a tak jsme se rozhodli vzít to opačným směrem než je obvyklé.
Mysleli jsme také na světlo a to nás dovedlo možná k nepochopitelnému rozhodnutí. Protože vstávat na východ slunka jsme nezvládali a po snídani bylo najednou 10, vyrazili jsme z Portree nejprve na západní stranu ostrova na Neist point, kam většina cestovatelů jezdí logicky na západ slunce nebo údajně kolem poledne.
My jsme si ale chtěli některé lokace s co nejméně lidmi a tak jsme trochu organizovali priority. Dali jsme šanci východní straně s možností měkkého světla klesajícího slunka na okolní krajině při výstupu na Old Man of Storr, Quiraing a dalších zastávek, i když vlastně hrozilo, že třeba budou zastíněné ze západu horami. Tak trochu jsme si mysleli, že toho stihneme více, ale stihli jsme to, co jsme chtěli a ve výsledku přesně tak, jak jsme chtěli. Jak to ale celé dopadlo?
Když ti slunce hraje do karet
Pozor na lokaci Isle of Skye – ač se nezdá, je poměrně hodně na severu, což znamená, že jsou zde značně posunuté východy i západy slunka a v létě jsou dny opravdu dlouhé.
Tak si je užije naplno a pokud jste tedy fotonadšenci, určitě s tímhle můžete počítat.
Co neminout na Isle of Skye?
Neist Point, Old Man od storr, Quiraing a Glen Fairy – pro mě osobně tohle byla top místa, která by si při návštěvě Isle of Skye neměl žádný milovník útesů a hor nechat ujít, ale je třeba vzít v potaz, že jsou to místa, za kterými turisté jezdí pravděpodobně nejčastěji.
S naším načasováním jsem ale byla moc mile překvapená – nikdy jsem neměla pocit, že se s někým mačkáme nebo si překážíme. Nikde mi lidi nevadili. Pravdou ale je, že si asi nedovedu představit, jak ta místa vypadají, když je vrchol turistické sezóny. A tak vezměte v potaz načasování 😉
Nejzápadnější bod ostrova Neist Point
Neist point je nejzápadnějším bodem ostrova Isle of Skye a maják zde je také nejznámějším majákem Skotska. V letních měsících je tato lokace údajně také vhodná pro pozorování velryb. Celoročně pak pro milovníky západů slunce, kdy právě zde mohou vznikat často krásně dramatické fotografie, které kombinují divoké útesy s romantickým západem slunka.
My jsme si ale západ nechali ujít a naopak jsme Neist point navštívili v dopoledním čase. Světlo sice nebylo ideální, ale i tak jsme zde pár fotek cvakli a na pobřeží se prošli.
Klid a nádhera okolo Old Man of Storr
Jeli jsme dost naslepo a tak jsem občas, když jsem zrovna nekoukala z okna googlila, jak dlouho nám které místo zabere. Old man of Storr pak byl jedním z těch, kdy se google v našem případě trochu sekl.
Okruh nám měl zabrat 2 hodiny, ale když se chcete podívat ještě kousek dál a dál a ve výsledku obcházíte celý hřeben, tak se logicky ta cesta trochu protáhne a jako nic si jdete najednou hodin 5.
Přesto si myslím, že tenhle výlet nám všem zůstane dlouho v paměti. Se světlem to sice nebyla až taková sláva jako jsem si myslela a tak se ná ten útvar opravdu schoval poměrně brzy ve stínu – což jsem si taky mohla vygooglit, kdyby mě to napadlo, ale i tak…
Lidí zde bylo dost, ale pořád ne žádný extrém,možná díky strmému kopci, který se musí vyšlápnout a nebo zapadajícímu slunci. Kdo ví, pro nás to ale bylo nejlepší načasování, jaké sme si mohli přát.
Navíc jsme se vydali ještě dál. Přece nepůjdeme stejnou cestou zpátky. Maps.me nám ukázalo turistickou cestu, kterou bychom si mohli udělat takový okruh. Nevypadalo to daleko, ale nebylo to ani blízko a nám se tak z 2hodinového výletu stal výlet na hodin 5 a vraceli jsme se opravdu za stmívání.
Ale to světlo, krajina, moře, kopce a ovce všude kolem. To ticho, ten strach z toho, jestli tam vlastně nějaká cesta vůbec vede. Ty mokrý boty, protože zasněžené kopce evidentně sotva roztály. Nevadilo nám, že jdeme a nevíme kam.
Užívali jsme si to. No dobře, já taky kontrolovala na gps, že jsme přece jen někde okolo té cesty, která nebyla vyšlapaná, protože až takový hrdina nejsem. Ale byla to atmosféra, na kterou jsem se moc těšila a ten okruh za to rozhodně stál každým ušlým krokem!
Pohádkové údolí Fairy Glen
Fairy Glen bylo jedním z míst, které jsem na mapě zaškrtlé neměla. Nikde sem se o něm nedočetla a tak sem o něm vlastně vůbec netušila. A to byla chyba! Bylo totiž kouzelné, pohádkové, magické.
Dozvěděla jsem se o něm během rozhovoru s obsluhou v kavárně, díky kterýmu jsem dostala nejen skvělý kafe zadarmo, ale taky skvělý typ na výlet. Čekal nás poslední den na Isle of Skye a museli jsme během toho stihnout také cestu zpátky do Edinburghu. Věděli jsme, že chceme vidět údolí Quiraing a pak jsme se chtěli zastavit někde už jen cestou.
Ale když jsem si během čekání na kafe povídala s neuvěřitelně přátelským Skotem, ptal se mě, co jsme už stihli a kam se ještě chystáme. Vyprávěl mi pak o místě, bez kterého návštěvy nesmíme odjet z ostrova, protože by to byla opravdu škoda.
Mluvil rychle a mluvil s dost silným přízvukem a tak jsem si z toho vyprávění moc neodnesla. Odnesla jsem si ale pár indícií – kruhy v zemi, chlapeček s dudama a stovky let starý příběh a k tomu mi zaškrtnul odbočku na mapě, kudy jet.
Tohle jsme si nemohli nechat ujít a tak jsme se hned ráno vydali vstříc odbočce, kde jsme to něco měli potkat. Dojeli jsme ale na konec cesty k pastvinám a tápali, co vlastně hledáme. Chvíli chodili kolem a sice jsme měli krásný výhled na údolí, ale moc jsme to nechápali. Lukyho ale napadla geniální myšlenka – podívat se na mapě, co je okolo – a našel!
Barista v kavárně měl pravdu, jen tu odbočku označil o kus vedle, takže jsme se vraceli a údolí objeli na druhou stranu, kde jsme našli to, bez čeho jsme nemohli opustit Skye.
Quiraing – neskutečná podívaná z každého úhlu pohledu
Quiraing je kousek od Old man of Storr a rozhodně patří k místům, které nechcete minout. Někdo se vydá pouze na první vyhlídku z parkoviště a stačí mu to, my jsme se vydali na další trek.
Neskutečně nádherná krajina se nám ukazovala v celé své parádě a bylo nám úplně jedno, že není vůbec ale vůbec fotogenický světlo. Každý nový úhel pohledu byl neuvěřitelný, stejně jako fakt, že místo, které plnilo mojí představu Nového Zélandu, je takový kousek od nás.
Okruh, který jsme šli, nám zabral 4 hodiny a opět si ho fotografové užijí pravděpodobně nejlépe hned během východu slunce. Nicméně je to místo, které pro mě patří spolu s Old Man of Storr k těm srdcovým na ostrově.
Kousek odsud jsme se pak zastavili ještě podívat na vodopád Mealt Waterfall, který je známý tím, že padá z útesu rovnou do moře.
Cestování za prožitky
Na Isle of Skye je spoustu dalších nádherných míst, ale když máte omezený čas, musíte si určovat priority. Já rozhodně toužím po tom se sem jednou vrátit a proto mě vůbec nemrzí, že jsme některá místa přeskočili nebo nestihli. To všechno, co jsme stihli, jsme si užili a prožili, jak nejlépe to šlo. Možná by se toho dalo i v našem čase stihnout více, ale nehnali jsme se za tím vidět vše a bylo to důležitý!
Já se nestačila kochat i mezi přejezdy a dost často jsme zastavovali, protože se nám někde prostě líbilo, byla škoda si výhled pořádně neužít nebo jsme se kochali pohledem na ovčáka a ovčáckého psa v akci.
Vždycky je to na našem rozhodnutí. Buď se můžeme hnát za tím vidět všechno a nemít ve výsledku zážitek z ničeho nebo se můžeme rozhodnout vydat se svou cestou a svým tempem s nezapomenutelným zážitkem.
A tak se mezi místa, která jsme neviděli zařadil třeba Dunvegan castle, Korálová pláž, Loch Coruisk, Fairy Pools nebo Talisker. Pro co se při návštěvě Isle of Skye rozhodnete, je jen na vás. Místní vám strašně ochotně poradí a ať už se vydáte kamkoliv, užijte si to po svém.
Slunce v duši všem <3
JD