Irsko byla pro mě vysněná destinace už poměrně dlouho a letos se mi tenhle sen splnil – byl to narozeninový dárek od Martina k mým sedmadvacetinám – a tak jsme v druhé polovině června vyrazili společně na roadtrip v Irsku. Zážitkové dárky spolu se společně stráveným časem jsou stejně nejvíc kouzelné, ještě když vás ten druhý tak dokonale zná.
Kde jsme začali náš roadtrip v Irsku?
Tenhle dárek byl navíc domluvený s mým bratránkem, který v Dublinu už nějakou dobu žije, aby měl čas – čaaau Peťo! Sice jsme společně nestrávili celou dobu, ale i tak to byl skvělý a dost filozofický společný čas.
Proč vyrazit do Irska?
Do Irska mě to táhlo, ani nejsem pořádně schopna říct, proč vlastně. Je to tajemno, které na řadě míst zkrátka je. Je to krásná a tajuplná příroda. Jsou to nekončící a nádherné útesy. A samozřejmě je to také keltská kultura. Podle mě Irsko tímhle vším dýchá.
Nízkonákladové cestování v Irsku
Snažíme se cestovat nízkonákladově, a to i pokud jde o narozeninovou dovolenou. Nemáme ani jeden potřebu bydlet v rezortech nebo nádherných hotelech a chodit po restauracích. A v případě Irska jsme měli rychle jasno v tom, že si pronajmeme na cestování auto.
Tak se taky stalo a myšlenka “Budeme spát v autě” byla hned samozřejmostí. Auto bylo pro náš týden cestování v Irsku jasnou volbou a přineslo nám tak naprostou svobodu plánování a možnost rychlých přesunů tak, jak si je vymyslíme za pochodu.
Do příručních zavazadel do letadla jsme tak nacpali 2 spacáky, velkou alumatku, pár kousků oblečení a nějaké jídlo. Před výjezdem na cestu jsme se zastavili na nákup potravin (Ne, nevařili jsme – žili jsme na ovoci, zelenině, sušených plodech, sýrech, sucharech a pečivu.) a pak už se mohlo vyrazit na náš roadtrip Irskem.
Tak trochu cestovatelský deník
První a poslední den našeho roadtripu v Irsku jsme strávili s Peťou v Dublinu a také výletem do Wicklow mountains – k jezeru, ke kterému jsme nedošli, protože bylo na soukromém pozemku.
Ale naštěstí jsme došli k jinému. Tohle byly ty filosofické chvilky, chvíle povídání o nás, naší práci a o tom, co se nám v životech mění.
Historie ve zdech – Kilkanny a Glendalough
První destinací bylo městečko Kilkanny se zastávkou v Glendalough, kde na nás dýchla ta dávná atmosféra v ruinách místního kláštera s hřbitovem v obklopení horami a krásnou přírodou.
V Kilkanny jsme navštívili další památky a přespali na parkovišti u jednoho z kostelů.
Rock of Cashel
Hned druhý den ráno jsme se vydali na začátek otevírací doby na Rock of Cashel – významnou památku historie v této oblasti i s milým výkladem a pak už jsme se vydali vstříc jihozápadnímu pobřeží, kam jsem se těšila vlastně asi ze všeho nejvíc.
Irské pobřeží a Wild Atlantic Way
Wild Atlantic Way (WAW) už na nás čekala v celé své parádě a počasí nám přímo hrálo do karet. Věřte nebo ne, pršelo nám v Irsku jednou a dokonce jsme si přivezli spálené nosy! 🙂 WAW je silnicí lemující západní pobřeží Irska od severu na jih, všude je skvělé značení, označené zajímavosti i směrovky. Pokud tedy zrovna sjedete, snadno se vrátíte do správného směru.
Pevně věřím, že je to jedna z těch nejkrásnějších silnic světa, protože výhledy se vám otevřou opravdu boží.
Útesy a muzeum Mizen Head
Jako první jsme zastavili na útesech Mizen Head, kde je majákové muzeum, velmi známý most a vše propojuje uměle vytvořená cesta pro návštěvníky.
Za tu uměle vytvořenou cestu jsem byla nakonec docela ráda, protože v někerých částech bylo opravdu správně větrno. Došlo mi, že útesy jsou takové správné propojení 3 živlů – Země, Vody i Vzduchu.
Národní park Killarney
S pár dalšími zastávkami jsme dojeli přenocovat do národního parku Killarney – nebo spíše na lesní parkoviště, kde jsme dělali společnost karavanu a pár dalším nocležníkům v autě.
Ještě než jsme ale zaparkovali náš hotel, šli jsme si projít nějaké památky v okolí a zůstali myslí upoutáni ke klášteru Muckross Abbey, uvnitř kterého byl stovky let starý tis.
Byla to opravdu neuvěřitelně magická atmosféra. Zvláštní síla plná tajemna a myšlenek i představ o tom, co vše se na tomto místě asi odehrávalo.
Ring of Kerry – klikatá silnice plná krás v okolí
Dalším bodem naší cesty se stal slavný okruh Ring of Kerry, další část WAW, která propojuje vnitrozemí s poloostrovem, hory s útesy a opět poskytuje jedinečné výhledy a změny v krajině.
Je zde i spoustu cyklotras nebo stezek pro pěší turistiku, nazývaná Kerry Way. Takže pokud máte čas i takový způsob cestování bude skvělý.
Cestou si rozhodně nenechte ujít zastávku v řadě archeologických památek jako např. Castlecove, Ballycarbery Castle, Cahergal Ring Fort, nenechte si ujít útesy Kerry Cliffs a nebo nekonečnou pláž Rosbeigh…
Dingle Peninsula a nejkrásnější ubytování
Naše krasojízda pokračovala skrze poloostrov Dingle a čekal nás snad nejkrásnější nocleh u městečka Dunquin (nejzápadnějšího městečka Irska – myslím) přímo u útesů a pláže, kde jsme byli jediní nocležníci v autě mezi pastvinami.
Mimo to jízda do těchto končin při západu slunka a nádherné pastvinovité krajiny, to byl balzám pro oči i pro duši.
Maják a poloostrov Loop Head
Přesun na další poloostrov, kde jsme měli v plánu vidět oblast s majákem Loop Head nás nakonec překvapil, protože jsme zde najednou dorazili k trajektu. Sotva jsme na něj najeli už jsme pluli a než jsme se nadáli, byli jsme na druhé straně. Štěstí se nás zkrátka drželo a my jsme se tak vyhnuli frontám i jakémukoliv čekání.
Cesta k samotnému Loop Head, kterou jsem vybrala byla tak trochu polní – protože jsem prostě chtěla jet po pobřeží, ale naše kára všechno zvládla.
Když jsme ale dorazili na místo nestačili jsme se divit. Tráva, která porůstá poloostrov je jako měkoučké polštáře, takže boty zkrátka musely jít dolů a my jsme si tak užívali to propojení se zemí a poslouchali vlny narážející do útesů za zpěvu racků. A tady začala ta útesová jízda…
Kilkee Cliffs a delfíni ve volné přírodě
O Kilkee Cliffs jsem se dočetla, když jsem hledala informace ke známým Moherovým útesům. Byly doporučované, protože nejsou tak turistické a svou krásou a jedinečností se jim naprosto vyrovnají.
Které útesy jsou hezčí?
Díky klidu je možná i předčí a řadě lidí se zkrátka právě Kilkee Cliffs líbily o to více. My jsme zde byli dříve než na Cliffs of Moher a byli jsme nadšení. Ten klid, příjemný osvěžující vítr, místní rybáři na útesech.
To místo bylo neznámé a tak jedinečné, že jsme se zde uvelebili v trávě a užili si zasloužený odpočinek.
Pozorování delfínů v Irsku
Na řadě míst západního pobřeží Irska jsou upozornění, že jsou to místa vhodná k pozorování delfínů a velryb. A právě na Kilkee Cliffs jsme si s Martinem povídali, dívali se na vlny a nekonečnost oceánu a neustále jsme vyhlíželi mořský život – velryby a delfíny. A mě se osvědčilo, že když si něco opravdu moc přejete, tak se to splní.
Když na Martina padla opravdová únava a na chvíli se v trávě natáhnul, já jsem si relaxovala s jógou a během různých cviků jsem neustále koukala do moře.
Nemohla jsem z moře spustit oči a měla jsem pocit, že tam někde prostě jsou. Každá vlna, kterou jsem viděla periferně mi přišla jakoby mi něco uniklo, že tam určitě byli.
A když jsem se zklidnila, opravdu se ukázali – byl to ten správný čas na správném místě a byla to trpělivost. A tak jsme (já se slzami v očích) mohli pozorovat delfíny ve svém nejvíc přirozeném prostředí.
Delfíny už jsem párkrát ve volné přírodě viděla. Bylo to v Panamě a bylo to na Bali, ale tohle bylo možná ještě o to silnější, o co jsme byli dál.
Proslulé a magické Moherové útesy – stojí to za to
A pak už přišel čas na hlavní irskou atrakci, kterou jsme si nechali jako třešničku na dortu – Mohérové útesy neboli Cliffs of Moher – nejznámější irské útesy pro svou výšku a také délku.
V různých blogových článcích jsem často narazila na informaci, že kvůli turistům to za to nestojí.
Kdy je nejlepší čas vyrazit na Cliffs of Moher?
Musím ale říct, že rozhodně stojí a když si vyberete správnou denní dobu – tj. dle našich zkušeností pozdní odpoledne a večer nebo brzké ráno (před otevíračkou návštěvnického centra), snad nebudete litovat, tak jako jsme nelitovali my.
Pravdou ale je, že kolem 10. hodiny ráno začaly najížděť turistické autobusy a my jsem byli vděční, že jsme si útesy mohli užít pěkně v klidu a téměř bez lidí.
Protože jsme přespávali na místním parkovišti, mohli jsme si tak užít nádherný západ slunce a měnící se světlo na útesech, vyblbnout se s foťákem a udělat si pohodovu procházku po celé délce útesů, kterou jsme si rozdělili na večer i ráno.
Útesy, pláže, pastviny a klikaté cesty – pohledy, které neomrzí
Útesy, pláže, lesy, pastviny, louky, kopce, klikaté uličky a nekončící podívaná na okolní krajinu i oceán!
To vše jsme si mohli užívat po celých 5 dní. Irsko toho všeho ale nabízí tak strašně moc, že se sem stejně budeme muset vrátit – minimálně jednou 🙂
Krása střídala nádheru a já se nemohla vynadívat. Dost často jsem měla v hlavě myšlenku, že krásnější už to snad nemůže být. A ono mohlo, každé to místo bylo jiné, výjimečné a strašně moc silné.
Pár tipů pro cestování v Irsku
- Silnice nazývaná Wild Atlantic Way vede po západním pobřeží od severu po jih a je po celou dobu skvěle označovaná i s vyhlídkami a atrakcemi k vidění. Za nás se velmi osvědčilo vyrazit od jihu na sever, protože jedete blíže k oceánu (Nezapomeňte, že v Irsku se jezdí vlevo) a na případné výhledy nemusíte přebíhat silnici.
- Pokud si budete půjčovat auto, určitě si připlaťte za pojištění. Silnice v Irsku jsou poměrně úzké a nejezdí se zde nejpomaleji. Když pak v protisměru jede auto, můžete si odvézt nějaký ten škrábanec na laku, protože to křoví u silnice nejspíš škrtnete.
- Jestli se chystáte přespávat v autě, nám se osvědčilo vyhledávání míst ke spaní pomocí aplikace Park4night.
- Když už jste u oceánu, přejte si potkat delfíny, velryby nebo jiné mořské tvory ve volné přírodě, nenechte si ujít, když se vám chtějí ukázat. Já měla oči přilepené na oceán dost často a rozhodně se to vyplatilo.
- Když se vám někde líbí, dejte si na čas a zůstaňte zde déle i když vám přijde, že máte na cestování málo času a měli byste se přesunout dále. Stejně se do Irska jednou budete chtít vrátit.
- Dívejte se kolem, zastavte se a užívejte si to, co jinde neuvidíte – nebudete litovat.
- Čekejte nečekané – Irsko vás zkrátka dostane svojí krásou a syrovostí 🙂
Sledujte naše další cestovatelské příběhy také na Instagramu nebo Facebooku, ať vám nic neuteče. Nebo mrkněte na naše další zážitky z cestování.
Cestám zdar!
Janča