Ano, Guatemala byla další zemí, kde jsme během naší cesty skrz Centrální Ameriku strávili celý měsíc. Co jsme tu takovou dobu dělali? Hned v úvodu si můžete jako ochutnávku našeho života v Guatemale pustit video.
V Guatemale si přijde na své každý cestovatel. Najdete zde hory, sopky, horské prameny, jezera, řeky, džungle, města, pláže, kulturu, tradiční pokrmy, výuku španělštiny i salsy. To vše a mnohem více.
Pro naši cestu Centrální Amerikou jsem si napsala TO DO list:
- naučit se španělsky
- naučit se tančit salsu
- naučit se surfovat
Kdo by to byl řekl, že dva body ze tří si splním právě v Guatemale. 🙂
Východ slunce v národním parku Tikal
Přestože jsme viděli už v Mexiku spoustu Mayských ruin, Tikal jsme si nemohli nechat ujít. Mayské pyramidy ve spojení s džunglí, to se nám líbí! Rozhodli jsme se ale vyrazit už na prohlídku s východem slunce. Tato prohlídka má neuvěřitelné kouzlo! Bohužel ji nemůžete uskutečnit na vlastní pěst, protože před otevírací dobou nejste oprávněni jít do parku bez průvodce.
Skoro nespíme, protože už ve 3 ráno čekáme na náš odvoz do parku. Zde se potkáváme s průvodcem Louisem. Starší chlapík, který vyrostl právě v parku a anglicky se naučil díky tomu, že zde prodával turistům coca-colu.
V parku jdeme s baterkou vstříc nejvyšší pyramidě, ze které budeme pozorovat probouzející se džungli a východ slunce. Po páté hodině už jsme na vrcholu. Slyšíme první prozpěvující ptáky, opice a jaguáry. Užíváme si ten krásný pohled, točíme a fotíme východ slunce nad vrcholky ostatních pyramid a džungle. Následně si park projdeme za světla s pořádným výkladem a vracíme se zpátky na ostrov Flores.
Návštěva jezírek Semuc Champey
Semuc Champey doporučuji především, pokud Vám bude přát počasí. Užila jsem si zde totiž řadu vodních atrakcí. Prolézáte jeskyni se svíčkou, kde občas jdete, občas plavate, skáčete, sklouznete se.
Můžete pak skočit do řeky z houpačky nebo z mostu. Já jsem si zkusila houpačku a nedopadla jsem úplně nejlépe. Most jsem si pak nechala ujít a fandila jsem všem ostatním skokanům. 😀 Nakonec jsem navštívila samotný Semuc Champey, tedy místo, kde se ztrácí řeka pod skálou. Zaplavali jsme si v azurově modrých jezírkách a naše výprava byla bohužel u konce.
Ve městečku Lanquín jsem se také podívala, jak se vyrábí čokoláda podle Mayských tradic. Vyrazila jsem do tradiční rodiny, kde mi celý proces ukázali a vše jsem si mohla sama vyzkoušet. 🙂
Antigua – krásné město, přeplněné cizinci
Antigua je bezpochyby krásným, útulným městečkem, proslulým výukou španělštiny. Přijeli jsme sem plní očekávání. Bohužel po 3 dnech jsme se rozhodli vyrazit někam více do Guatemaly. Antigua má totiž jednu nevýhodu. Je tu tolik turistů, že angličtina je tu na běžném pořádku nejen pro cizince pracující v restauracích a kavárnách, ale dokonce také pro trhovce na místní tržnici ručně vyráběných předmětů.
Mojí nejoblíbenější kavárničkou tady byla kavárna “Y Tú? Piňa también?!”. Mimo to, že opravdu všude byly ananasy (piňa) jsem také pomáhala americkému majiteli doladit místo rozestavěním barevných antikvariátních dveří. Hned jsem si přišla, jakože někam patřím o trochu víc. 😉
Angličtina všude kolem se nám pro naše plánované studium španělštiny příliš nezamlouvalo. Není moc praktické platit si lekce španělštiny a poté vyrazit kamkoliv do města a španělštinu nepotřebovat. Jsme tu prostě GRINGOS a tak je jasné, že mluvíme anglicky.
Xela a lekce španělštiny i salsy
Právě Quetzaltenango neboli Xela se stalo místem, kde jsme strávili více než dva týdny. Je to dalším ze středisek výuky španělštiny, ale na rozdíl od Antiguy, Xela si stále udržuje svou kulturu a tradici. Dva týdny jsme věnovali právě výuce španělštiny a pobytu v rodině. Ano, bydleli jsme v autentické guatemalské rodině, která žije běžný život. Manželé, kteří mají tři děti, pracují, starají se o rodinu a ještě si domů pozvou studenty. Měli jsme tak jedinečnou možnost poznat lépe místní zvyky, kulturu, ochutnat tradiční jídla a procvičovat španělštinu.
Jeden týden jsme španělštinu zkombinovali také se salsou. Janina si tak splnila dva sny najednou! Ačkoliv na salse i na španělštině samozřejmě musím pořád pracovat, jednou jsem se do toho pustila a teď už to půjde samo, jen si to udržet! 🙂
Santa Maria – první sopka, kterou jsme zdolali
Kousek od Xely se tyčí sopka Santa Maria. Hned po našem příjezdu jsme dostali šanci vyrazit tam na výstup. Nemohli jsme to nevzít! Jak náš výstup do výšky 3772 m. n. m. vypadal si můžete přečíst v mém článku na ZNC.
Z vrcholku Samta Marii jsme sledovali erupce pobočné menší sopky Santiaguito a také modlitební ceremoniály a rituály místních obyvatel, kteří věří, že na sopce jsou mnohem blíže k bohům. Proto někteří z nich na sopku vystupují třeba každý týden, někteří i víckrát a my jsme pak při výstupu oproti nim funěli, že už nemůžeme. 😉
San Pedro a magické jezero Atitlán
San Pedro jsme si oblíbili! Možná proto, že po dvou týdnech ve škole jsme se už zase těšili na prázdniny, možná pro svou jedinečnou atmosféru! Dýchne tu na Vás takový ten život hippie, vše je tu levnější než v jiných částech Guatemaly, vše se točí kolem jogy a meditace.
Jedná se o menší přístavní městečko na jezeře Atitlán, které je obklopené sopkami. Užili jsme si poklidnou atmosféru, lodí jsme přejeli podívat se do ostatních přístavních městeček a vyrazili jsme na další východ slunce – tentokrát na Indian Nose. Výstup tentokrát kratší než všechny ty předešlé, ale neméně krásný! Čekal nás totiž východ slunce právě nad jezerem Atitlán!
Leave a reply